Zawartość
- Wywiady i materiały produkcyjne
- Powstawanie gry
- Opakowania różnych wersji
- Drapieżna Edycja
- La Roca w Jazz Jackrabbit 2
- Twórczość fanów
- Internetowe archiwum
- Claw na telefony komórkowe
- T-shirt
- Ciekawostki i statystyki
Steven Applebaum podjął próbę skontaktowania się z byłymi pracownikami Monolith i innymi osobami, które miały swój udział w powstaniu Clawa w 1997 roku.
Szlaki się pozacierały, ale udało się przeprowadzić wywiady z kilkoma osobami:
Ed Anderson, animator:
oryginalny wywiad
-- polskie tłumaczenie
Donald Wallace, szef studia zakontraktowanego do stworzenia animowanych cutscenek:
oryginalny wywiad
-- polskie tłumaczenie
Matt Hayhurst, projektant postaci:
oryginalny wywiad
-- polskie tłumaczenie
Ponadto, Matt Hayhurst udostępnił nam unikatowe materiały produkcyjne, wśród których znajdują się projekty wrogów i bossów jego autorstwa (w tym odrzucone pomysły i wstępne propozycje do drugiej części Clawa), a także czarno-białe projekty cutscenek autorstwa Kena Mundie.
Character Artwork
-- Cutscene Storyboards
Wszystkie wywiady przetłumaczył kijanek6, natomiast całą resztą zajął się Steven. Dziękujemy i z zapartym tchem czekamy na ciąg dalszy! Mamy nadzieję, że nastąpi on już niebawem :)
Grey Cat natrafił na obrazki prezentujące powstawanie Clawa. Są na nich projekty bossów, wrogów i miejsc, które przyjdzie nam zobaczyć w grze. Oto te zdjęcia:
Pies ze strzelbą
-- Red Tail
-- La Roca
A oto kilka screenshotów z wersji alpha i beta Clawa. Tak początkowo prezentował się czwarty poziom:
Screenshot 1
-- Screenshot 2
-- Screenshot 3
Każdy fan gry bez trudu dostrzeże różnice - znacznie jaśniejsze tło, naszyjnik (skarb, z którego twórcy gry ostatecznie zrezygnowali), a na piewszym obrazku zauważamy zupełnie inny pasek zdrowia i amunicji. Kolejne screenshoty są jeszcze dziwniejsze - na pierwszy rzut oka trudno nawet się zorientować, który poziom przedstawiają. Przekonajcie się sami:
Screenshot 1
-- Screenshot 2
-- Screenshot 3
-- Screenshot 4
Oto jeszcze trzy obrazki z wersji alpha, tym razem z nieco nowszej testowej wersji niż poprzednie - mamy tutaj build 15 i 26, zaś najwcześniejsze screenshoty pochodzą z kompilacji 10. Nic dziwnego, że poziomy są już zdecydowanie bardziej podobne do tych z ostatecznej wersji Clawa (build 60). Mimo to, liany z trzeciego poziomu najwyraźniej nie były jeszcze dopracowane :)
Screenshot 1
-- Screenshot 2
-- Screenshot 3
Jeszcze jeden screenshot z The Shipyards, nie posiadamy go niestety w wyższej rozdzielczości. Co wyprawia ten marynarz?
Zastanawialiście się kiedykolwiek, jak wyglądają pudełka Kapitana Pazura w innych krajach? Niejaki woohoo z
Rosji posiada zarówno oryginalną, jak i piracką wersję gry. Zeskanował nam pudełka, abyśmy mogli je sobie porównać z posiadaną przez nas wersją. Tandetne opakowanie "pirata" widać gołym okiem - ktoś mógłby się bardziej postarać :P
przód oryginalnego pudełka
tył oryginalnego pudełka
przód pirackiej wersji
tył pirackiej wersji
płyta (piracka wersja)
Jeśli ktoś nie widział polskiego pudełka, to zapraszam do obejrzenia skanów.
przód pudełka
-- tył pudełka
-- płyta
A tutaj pudełko angielskiej wersji. Skany przedstawiają pudełko oryginalnej, pierwszej wersji gry. Mi się bardzo podobają i myślę, że są lepsze niż polskie.
przód pudełka
-- tył pudełka
-- przód okładki
-- tył okładki
-- płyta
Tak z kolei prezentuje się angielska wersja DVD. Swój egzemplarz zeskanował Randy.
przód pudełka
-- tył pudełka
-- płyta
Wersja koreańska - niestety nie posiadamy wszystkich skanów. Warto je jednak zobaczyć, bo znacznie różnią się od wersji sprzedawanych w Europie i Stanach Zjednoczonych.
tył pudełka
-- przód okładki
Brad przesłał nam zdjęcia posiadanej przez siebie australijskiej edycji gry. Dystrybutorem jest tamtejsza firma Hilad Corporation.
przód pudełka
-- tył pudełka
Tak przedstawia się węgierskie wydanie Clawa. Trzeba przyznać, że płytka wygląda naprawdę bardzo ładnie. Okładka pudełka z grą - chyba już trochę mniej efektownie.
okładka
-- płyta
Włoska wersja, której zdjęciami podzielił się SugheroGame, charakteryzuje się informacją o "dziesięciu ekscytujących i gwarantujących dobrą zabawę poziomach". No cóż, widocznie po pokonaniu Marrowa zabawa się kończy, a zaczyna walka na śmierć i życie :)
przód okładki
-- tył okładki
-- płyta
Hebrajskie wydanie (zdjęcie całości zamieszczone na facebookowym profilu ShimurIsrael).
płyta
-- pudełko, okładka i płyta
Co ciekawe, wcale nie było to jedyne wydanie Clawa w Izraelu: Smoke podzielił się skanem posiadanej przez siebie płyty. Sama gra nie została jednak przetłumaczona na hebrajski. Zarówno dubbing, jak i cały interfejs są w oryginalnej, angielskiej wersji językowej.
W sierpniu 2006 r. w Polsce ukazało się nowe wydanie Kapitana Pazura - "Drapieżna Edycja". Jest już dostępna w sklepach, a także na oficjalnej stronie Techlandu - zapraszam do kupna. Na płycie znajdziecie tapety, plan lekcji i kalendarz oraz wiele dodatkowych poziomów, w tym moich i Teo phila :D Dla zaostrzenia apetytu zeskanowałem pudełko i płytę, oto obrazki:
przód pudełka
-- tył pudełka
-- płyta
Dodatkowo, w każdym pudełku możecie znaleźć jeden z dwóch prezentów: czapkę z daszkiem lub piłkę plażową. O tym, co jest w środku możecie się dowiedzieć dzięki naklejce na spodzie opakowania. Oto zdjęcia:
czapka
-- piłka
Steven Wakeman, chociaż stworzył też kilka poziomów do Clawa, jest zdecydowanie bardziej znany jako autor leveli do Jazz Jackrabbit 2. Przygotował między innymi bardzo interesującą mapkę o nazwie Contention. Jeśli uwielbiasz Clawa, a do tego grasz także w JJ2, to koniecznie ją ściągnij. Krótko mówiąc, jest to La Roca w wersji do Jazz Jackrabbit 2!
Oczywiście nie jest to dokładnie, klocek po klocku, skopiowana La Roca. Mamy oczywiście znajomy tileset, ale autor nie starał się idealnie odwzorować pierwszego levelu z Clawa. Poza tym przeniesienie do Jazz Jackrabbbit 2 takich elementów z Clawa jak np. wrogowie, bronie i skarby jest po prostu niemożliwe. Z drugiej strony, "wymieszanie" obydwu gier sprawia, że poziom staje się jeszcze bardziej interesujący.
Aby odpalić level, rozpakuj ściągnięty plik do folderu z zainstalowanym Jazz Jackrabbit 2. Następnie uruchom grę, wybierz kolejno opcje New Game --> Single Player --> Home Cooked Levels i z listy poziomów wybierz Contention. Dobrej zabawy!
Grey Cat znalazł trzy obrazki wykonane przez fanów. Autorem pierwszego jest niejaki Keith the Cat, a pozostałe stworzyła Freya. Randy w swoich archiwach znalazł później jeszcze cztery jej prace. Kliknij, aby zobaczyć:
Keith the Cat's Art
-- Freya' Art 1
-- Freya' Art 2
Freya' Art 3
-- Freya' Art 4
-- Freya' Art 5
-- Freya' Art 6
No cóż - takie sobie. Pamiętajcie jednak, że Freya, kiedy tworzyła swoje dzieła, miała zaledwie 4 lata (co więcej, udało się jej w tym wieku - prawdopodobnie przy pomocy mamy - stworzyć swój własny poziom). Teraz jednak czas na coś ciekawszego. Co powiecie na rysunki pochodzącej z Estonii snow-jemimy?
Captain Claw
-- We Meet Again
-- Loved By Many, Feared By All
The Letter
-- Outbreak
-- The Medallion Calls
-- Caverns
Warto obejrzeć również szkice jej autorstwa. Po lewej jeden z nich, a całą paczkę, która zawiera ich kilkadziesiąt, możecie ściągnąć tutaj.
Na zakończenie jeszcze jedna praca snow-jemimy: komiks, przedstawiający spotkanie Kapitana Pazura z Jackiem Sparrowem. Who's a better Pirate?
Od premiery Clawa minęło już ponad dwadzieścia lat, jednak nie oznacza to, że zainteresowanie grą spadło, przynajmniej od strony artystycznej. Najlepszym tego dowodem jest twórczość TaurusII, w sporej części koncentrująca się na postaciach bossów, a zwłaszcza na Red Tailu.
Red Tail #1
-- Red Tail #2
-- Red Tail #3
I'm a Fire Without a Flame
Irina #1 (własna postać)
-- Irina #2
Gabriel
-- Katherine
-- RTP
-- Tiger Guard
Disney Princess Katherine
Największą uwagę trzeba jednak zwrócić na jej absolutnie wyjątkowe rysunki w stylu art noveau, przedstawiające kolejnych bossów:
Katherine
-- Wolvington
Gabriel
-- Red Tail #1
-- Omar
-- Red Tail #2
No cóż, bez żadnej przesady można stwierdzić, że jeśli mamy wybrać najlepszy związany z Clawem fanart, jaki kiedykolwiek powstał, to tylko spośród tych z powyższej serii. Czekamy na kolejne, a w międzyczasie warto rzucić okiem na zbiór szkiców autorki, wśród których znajdziemy takie perełki, jak tego oto tańczącego kameleona.
Powyższe rysunki snow-jemimy pochodzą z roku 2006, a TaurusII z 2017 i 2018. Oczywiście przez ten czas powstało mnóstwo innych prac, zarówno autorstwa polskich, jak i zagranicznych fanów. Niektóre są naprawdę warte uwagi:
Captain Claw (autor: HLorenzi)
Captain Claw (autor: Habra)
Adora (autorka: Jessi-si)
Captain Claw (autorka: Szysza)
Captain Claw (autorka: slycrazy)
Captain Claw --
At Least... (autorka: Herebellama)
Never Corner the Captain (autorka: Tranquil-Inspiration)
Amulet --
Captain Claw: szkice --
Co się dzieje?... (autorka: Ritta)
Captain Claw --
Blue Mercat and Blue Siren (autorka: Haruka-Tavares)
Captain Claw --
Claw Imprisoned --
Shipyards --
Ship (autorka: Captainclaw)
Captain Claw --
Captain Claw 2 --
Katherine --
Katherine 2 (autor: Huntercarl)
Captain Claw --
Captain Claw 2 --
Kapitan Pazur --
Kapitan Pazur 2 (autor: Vader669)
Autorem obrazka, który ozdabia w tym miejscu naszą stronę, jest pochodzący z Brazylii Henrique Lorenzi, a link do jego dzieła w serwisie DeviantArt znajduje się na samej górze powyższej sterty ;)
Captainclaw zrobiła animacje związne z Clawem. Są dość szczegółowe i naprawdę ładne, więc wrzucenie ich do działu Download razem z innymi gifami byłoby karygodne. Oto jej dzieła:
Mały Claw
-- Claw i pchła
Ritta zaczęła tworzyć opowiadania fan fiction o przygodach kapitana Pazura. Przygotowała już dwie części, składające się łącznie z pięćdziesięciu trzech odcinków. Możecie je przeczytać, klikając poniższe linki.
Część pierwsza:
Odcinki 1-5 -- Odcinki 6-10
Odcinki 11-15 -- Odcinki 16-20
Część druga:
Odcinki 21-25 -- Odcinki 26-30
Odcinki 31-35 -- Odcinki 36-40
Odcinki 41-45 -- Odcinki 46-53
Dziękujemy autorce za nadesłanie swojego dzieła i czekamy na ostatnią, trzecią część :)
Martin przygotował Claw Mix, czyli sporych rozmiarów wycinankę, złożoną z fragmentów całego mnóstwa screenshotów - co najmniej kilkuset, a może nawet tysiąca! Trzeba przyznać, że wymagało to bardzo wiele pracy, zaś uzyskany efekt jest bardzo ciekawy. Czegoś takiego jeszcze nie było - to trzeba zobaczyć :)
Premiera Clawa miała miejsce 30 sierpnia 1997, gra ma więc już prawie dziesięć lat. W ciągu tego czasu fani stworzyli wiele poświęconych jej stron internetowych. Niektóre z nich, choć od dawna nie uaktualniane, w dalszym ciągu są dostępne w internecie. Większości jednak nie ma już w ogólnoświatowej sieci. Szkoda, bo takie witryny jak Finn's Claw Website były naprawdę bardzo interesujące.
Okazuje się jednak, że dzięki wspaniałej stronie Internet Archive: Wayback Machine możemy odzyskać chociaż część ich zawartości. Obsługa archiwum jest banalna: wpisujemy adres poszukiwanej strony i klikamy przycisk Take Me Back, po czym zostają wyświetlone dostępne kopie. Najczęściej będziemy mogli wybrać spośród kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu wersji z różnych dat.
Oczywiście, jak sama nazwa witryny wskazuje, możemy w ten sposób "przenieść się w czasie" i sprawdzić, jak kilka lat temu wyglądała np. nasza strona. Praktycznie każda obecnie dostępna strona ma dostępną choć jedną kopię. Począwszy od 1996 roku zostało ich zarchiwizowanych - jak podają autorzy - ponad 85 miliardów.
Pod koniec 2006 roku za sprawą MaxArtists powstała wersja Clawa na telefony komórkowe. Obsługiwane są modele Sony Ericsson D750i, F500, F500i, K500, K500c, K500i, K506c, K508c, K508i, K508i, K700, K700c, K700i, K750, K750c, K750i, Z500a oraz Z520i. Oto kilka obrazków z gry:
Screenshot 1
-- Screenshot 2
-- Screenshot 3
Screenshot 4
-- Screenshot 5
-- Screenshot 6
Niestety, do tej pory nie udało mi się zagrać w mobilnego Clawa. Jeżeli więc posiadasz jeden z wymienionych telefonów Sony Ericsson i wydanie kilku euro nie stanowi problemu, to możesz kupić grę tutaj i dokładnie ją opisać, na przykład na naszym forum.
Dawno, dawno temu, kiedy na oficjalne forum gry regularnie zaglądali jej twórcy, a sklep internetowy producenta (Monolith Store) jeszcze działał, były tam sprzedawane t-shirty z nadrukowanym logiem Clawa. Cena samej koszulki wynosiła 15 dolarów, można też było ją kupić w komplecie z grą za 43 USD.
O ile samej grze nie mamy nic do zarzucenia, o tyle t-shirt wygląda co najwyżej średnio. Biały kolor nie za bardzo komponuje się z logiem Clawa, które też prezentuje się raczej kiepsko. Wydaje się, że zdecydowanie lepiej pasowałby tutaj kolor czarny.
Czy wiesz, że...
- mewy atakują Clawa nawet wówczas, gdy jest niewidzialny?
- można podnosić kraby z 7 levelu?
- z piratami Red Taila można walczyć nawet wówczas, gdy zostali pokonani i spadają w dół ekranu?
- można likwidować mewy, rzucając w nie innymi wrogami?
- całą grę można przejść w czasie krótszym niż godzina?
- edytorem WapWorld można tworzyć poziomy nie tylko do Clawa?
- wersja DVD Clawa była dołączona do zestawu Creative PC DVD Encore Dxr2?
- głównym programistą gry, a także edytora poziomów, jest Brian L. Goble, znany także jako Scorpio?
- engine Clawa nazywa się WAP32 (Windows Animation Package) i korzystają z niego również gry Get Medieval i Gruntz?
- Monolith, producent Clawa, został w 2004 roku przejęty przez Time Warner?
- El Puerto del Lobo to "Port Wilka"?
- w polskiej wersji gry głosu kapitanowi Pazurowi użyczył Grzegorz Wons?
- dialogi zostały nagrane w studiu Master Film w Warszawie?
Graliście w level DzjeeAr’a nazwany tak samo, jak jego autor? Wydaje się niezły, może troszkę zakręcony i inny od pozostałych, ale czy patrzyliście, jak wygląda w pomniejszeniu w edytorze? Jeśli nie, to kliknijcie tutaj, a czeka was zaskakujący obrazek. Teraz wiadomo już, skąd wzięła się nazwa poziomu :P
Nikt czegoś takiego jeszcze nie robił, chociaż zdarzały się próby napisania nazwy poziomu monetkami lub innymi obiektami. Aż do 30 września 2007. Wtedy, w 10. rocznicę premiery Clawa, Zuczek wydał swój level. A oto pomniejszenie poziomu I Love Claw!
Wiedziałeś, że można podnosić zmarłych, tzn. pokonanych wrogów? Pokazał mi to Michał (ten sam, który kiedyś pisał teksty na stronę). Mówię tu tylko o "normalnych" wrogach, czyli wszystkich oprócz mew, ryb itp. Uderz wroga szablą, aby zginął, podbij go jeszcze raz i w czasie, gdy on opada, ustaw się w miejsce, gdzie leci, aby go podnieść. Nie sądzę, aby udało ci się to za pierwszym razem, gdyż jest to bardzo trudne. Możesz poćwiczyć na piratach spadających z pokładu statku Gabriela w Stoczni.
Największy możliwy wynik do uzyskania w Clawie to 99.999.900. Jest to równe 3999 czaszkom, 1 koronie, 1 berłu, 1 pierścieniowi i 9 monetom. Wystarczy, że zdobędziesz choćby 1 monetkę więcej, a gra po prostu się zawiesi – niezależnie od konfiguracji komputera. Lepiej tego nie sprawdzajcie, radzę uwierzyć na słowo :P
Na zakończenie garść statystyk dotyczących naszej strony:
- dziennie stronę odwiedza kilkuset unikalnych użytkowników
- łączna liczba odwiedzin przekroczyła półtora miliona (stan na dzień 01/01/2013)
- w roku 2011 strona miesięcznie była odwiedzana średnio 25000 razy, rok wcześniej - około 23000, a przed dwoma laty około 19000 razy w miesiącu
- rekordowa liczba wizyt (4970, w tym 1991 unikalnych użytkowników) miała miejsce w dniu 17/07/2011
- najczęściej otwieranym działem jest Download, a w dalszej kolejności Opis Gry oraz Custom Levels
- stronę najczęściej odwiedzacie pomiędzy godziną 16 a 17. Ciekawe, czym jest to spowodowane? :P
- oglądalność jest największa w weekendy, zaś najgorsza w środku tygodnia - nietrudno zgadnąć :)
- stronę odwiedzono z domen około 150 krajów świata, w tym tak egzotycznych jak Tonga, Turks i Caicos, Kajmany, Antyle Holenderskie, Madagaskar, Samoa i Mauritius
- najwięcej wejść spoza Polski pochodzi z Ameryki Południowej (głównie Argentyny i Brazylii), a także Rumunii, Indii, Włoch i Rosji
- od marca 2006 wersję DVD ściągnęło z sieci ponad 35000 osób, łącznie przesyłając przy tym kilkadziesiąt terabajtów danych
- w ciągu 5 lat od wypuszczenia wersji DVD liczba poziomów wzrosła dwukrotnie, ze 180 do 360 (obecnie jest ich ponad 400)
© 2004-2024 Grey Cat, Zuczek and Teo phil. Site best viewed in 800x600 using Internet Explorer or Firefox.
|