Zawartość
- Wywiady z twórcami gry
- Materiały produkcyjne
- Twórczość fanów
- La Roca w Jazz Jackrabbit 2
- Wydania z różnych krajów
- Sequel w 3D?
- Drapieżna Edycja
- Internetowe archiwum
- Claw na telefony komórkowe
- Monolith Store
- Ciekawostki
W 2011 roku Steven Applebaum podjął próbę skontaktowania się z twórcami gry i udało mu się przeprowadzić trzy wywiady. Ed Anderson i Donald Wallace (obaj z zewnętrznego studia, którego ten drugi był szefem) odpowiadali za stworzenie przerywników filmowych, natomiast Matt Hayhurst (już z samego Monolith Productions) to projektant postaci.
Ed Anderson: wywiad -- polskie tłumaczenie
Donald Wallace: wywiad -- polskie tłumaczenie
Matt Hayhurst: wywiad -- polskie tłumaczenie
Wywiady przetłumaczył kijanek6, a całą resztą zajął się Steven, który nie tylko wykonał świetną robotę, ale też dostał od Matta Hayhursta materiały produkcyjne. Są wśród nich projekty postaci (w tym planowane do drugiej części gry, która jak wiadomo nigdy nie powstała) oraz minimalistyczne szkice kluczowych klatek animacji z przerywników filmowych:
Character Artwork
-- Cutscene Storyboards
Autorem tych ostatnich jest Ken Mundie, już wtedy dobrze znany w środowisku weteran, który w trakcie swojej długiej kariery współtworzył wcześniej m.in. kilka klasyków Disneya. Ken zmarł w 2023 roku, w wieku 97 lat.
Wcześniej (bo w 2006 roku) Grey Cat znalazł materiały przedstawiające twierdzę La Roca, żołnierza Cocker Spaniard oraz Red Taila. Ten ostatni, jak zauważyła TaurusII, jest mocno inspirowany ilustracją N.C. Wyetha, przedstawiającą Billy'ego Bonesa z Wyspy skarbów:
La Roca
-- Cocker Spaniard Soldier
-- Red Tail
Przed premierą gry na jej oficjalnej stronie były także publikowane grafiki koncepcyjne poziomów, zarówno czarno-białe szkice, jak i ich kolorowe wersje:
Cliff
-- Jungle
-- Lava
-- Crystal
Ruins
-- Cliff
-- Lava
-- Scape
Boats
-- Forest
-- Shrubbery
-- Crystal
Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na wcześniejszą wersję tilesetu z Tiger Island, którą nadal możemy zobaczyć w grze (ale tylko na przednim planie w 9 poziomie).
Jako że najwcześniejsze archiwa oficjalnej strony z 1996 roku zapowiadają 16 poziomów, w społeczności fanów pojawiły się spekulacje, że niektóre z powyższych projektów być może odnoszą się właśnie do dwóch "wyciętych" leveli. Nie ma jednak na to żadnych dowodów, a w Claw Design Bible próżno szukać wzmianki na ten temat. Prawdopodobnie była to więc tylko wstępnie planowana ich liczba, a nigdy nie powstały żadne konkretne projekty (a tym bardziej gotowe elementy tilesetów, później usunięte z gry).
Grey Cat natknął się też na sporo screenshotów z przedpremierowych wersji alpha i beta:
Level 4 (The Dark Woods): #1
-- #2
-- #3
Level 8 (The Shipyards): #1
-- #2
-- #3
-- #4
Level 3 (The Footpath): #1
-- #2
Level 1 (La Roca): #1
Sądząc po wyglądzie elementów interfejsu, ze zdecydowanie najwcześniejszej fazy produkcji pochodzą screenshoty z Dark Woods. Pozostałe poziomy dużo bardziej przypominają końcową wersję, aczkolwiek paleta kolorów w Shipyards różniła się od ostatecznej, a liana w Footpath ewidentnie używała tymczasowego obrazka.
Gwoli ścisłości, oficjalne wydanie Clawa nosi numer kompilacji 60, a powyższe screenshoty przedstawiają build 10, 15 oraz 26. Te ani żadne wersje inne wersje alpha i beta nigdy nie były publicznie dostępne, co czyni je prawdziwym Świętym Graalem w społeczności fanów. Na dzień dzisiejszy możemy go oglądać tylko na zdjęciu, którym podzielił się projektant gry, Kevin Lambert (znany również jako Sylvermyst).
Claw od początku był źródłem inspiracji dla artystycznie uzdolnionych fanów, również tych najmłodszych. Randy znalazł w swoich archiwach kilka ich dzieł. Autorem pierwszego jest niejaki Keith the Cat, a pozostałe stworzyła Freya:
Keith the Cat's Art
-- Freya' Art 1
-- Freya' Art 2
Freya' Art 3
-- Freya' Art 4
-- Freya' Art 5
-- Freya' Art 6
Czteroletnia wówczas Freya zbudowała też z pomocą mamy (która aktywnie udzielała się w społeczności fanów) swój własny poziom. A co powiecie na rysunki pochodzącej z Estonii snow-jemimy?
Captain Claw
-- We Meet Again
-- Loved By Many, Feared By All
The Letter
-- Outbreak
-- The Medallion Calls
-- Caverns
Warto obejrzeć również szkice jej autorstwa. Po lewej jeden z nich, a całą paczkę, która zawiera ich kilkadziesiąt, możecie ściągnąć tutaj.
Na zakończenie jeszcze jedna praca snow-jemimy: komiks, przedstawiający spotkanie kapitana Pazura z Jackiem Sparrowem. Who's a better Pirate?
Od premiery Clawa minęło już ponad dwadzieścia lat, jednak nie oznacza to, że zainteresowanie grą spadło, przynajmniej od strony artystycznej. Najlepszym tego dowodem jest twórczość TaurusII, w sporej części koncentrująca się na postaciach bossów, a zwłaszcza na Red Tailu.
Red Tail #1
-- Red Tail #2
-- Red Tail #3
I'm a Fire Without a Flame
Irina #1 (własna postać)
-- Irina #2
Gabriel
-- Katherine
-- RTP
-- Tiger Guard
Disney Princess Katherine
Największą uwagę trzeba jednak zwrócić na jej absolutnie wyjątkowe rysunki w stylu art noveau, przedstawiające kolejnych bossów:
Katherine
-- Wolvington
Gabriel
-- Red Tail #1
-- Omar
-- Red Tail #2
No cóż, bez żadnej przesady można stwierdzić, że jeśli mamy wybrać najlepszy związany z Clawem fanart, jaki kiedykolwiek powstał, to tylko spośród tych z powyższej serii. Czekamy na kolejne, a w międzyczasie warto rzucić okiem na zbiór szkiców autorki, wśród których znajdziemy takie perełki, jak tego oto tańczącego kameleona.
Okazuje się jednak, że jak najbardziej da się wejść w tej dziedzinie na jeszcze wyższy poziom, a chociaż Claw ma już ponad ćwierć wieku, to powstaje coraz więcej coraz lepszych rysunków. Nie pozostaje zatem nic innego, jak z przyjemnością otworzyć oddzielną podstronę z galerią najnowszych fanartów, które stworzyły TaurusII i Haruka_VII, żeby należycie docenić ich talent i pasję. Galeria jest oczywiście regularnie aktualizowana, a jeżeli chcesz do niej dołączyć, zaprezentuj swoją związaną z Clawem twórczość, najlepiej na naszym serwerze Discord.
>> PRZEGLĄDAJ GALERIĘ <<
Rysunki TaurusII pochodzą z lat 2017-2024, snow-jemimy z połowy roku 2006, natomiast Keith i Freya stworzyli swoje dzieła w zamierzchłych czasach krótko po premierze gry (1997-1998). W międzyczasie powstało wiele innych prac autorstwa zarówno polskich, jak i zagranicznych fanów:
Captain Claw (autor: HLorenzi)
Captain Claw (Habra)
Adora (Jessi-si)
Captain Claw (Szyszul)
Captain Claw (slycrazy)
Never Corner the Captain (Tranquil-Inspiration)
Amulet --
Claw: szkice --
Co się dzieje... (Ritta)
Claw poster --
Claw imprisoned --
Shipyards --
Ship (Captainclaw)
Captain Claw --
Captain Claw 2.0 --
Katherine --
Katherine 2.0 (Huntercarl)
Autorem obrazka, który ozdabia w tym miejscu naszą stronę, jest Henrique Lorenzi. Link do jego dzieła w serwisie DeviantArt znajduje się na samej górze powyższej listy (która niestety trochę się skróciła, bo z biegiem lat wiele linków wygasło).
A teraz dla odmiany czas na trochę muzyki. V. N. (mogą ją kojarzyć bywalcy oficjalnego forum i GCF) udostępniła nam beat stworzony przez jej brata:
Captain Claw Tribute (autor: Trado)
Soundtrack z gry doczekał się również kilku gitarowych coverów. Popularny jest zwłaszcza krótki, ale wpadający w ucho motyw amuletu, podobnie jak muzyka z La Roca (w praktyce są to dwa główne tematy z gry).
La Roca (Nestalgica) --
La Roca (Adam Szwajcowski)
The Amulet (Jericho Mk VI) --
The Amulet (Veitorman) --
The Amulet (A. S.)
Warto zwłaszcza posłuchać, jak Nestalgica zinterpretował wspomniany motyw z La Roca w wersji metalowej (a podziękowania otrzymuje Garadares, który poprosił o to wykonanie).
Ritta zaczęła tworzyć opowiadania fan fiction o przygodach kapitana Pazura. Dwie części składają się łącznie z 53 odcinków:
Część pierwsza --
Część druga
Martin przygotował Claw Mix, czyli wycinankę złożoną z fragmentów co najmniej kilkuset screenshotów. Uzyskany efekt jest bardzo ciekawy, zdecydowanie warto zobaczyć:
Claw Mix
Captainclaw zrobiła dwie ładne animacje, które szkoda byłoby wrzucić do paczki w dziale Download. Oto jej dzieła:
Mały Claw
-- Claw i pchła
Steven Wakeman, chociaż stworzył także kilka poziomów do Clawa, jest zdecydowanie bardziej znany jako autor wielu leveli do Jazz Jackrabbit 2. W 2003 roku przygotował m.in. interesującą mapkę o nazwie Contention. Jeśli uwielbiasz Clawa, a do tego grasz także w JJ2, to koniecznie ją ściągnij. Krótko mówiąc, jest to La Roca w wersji do Jazz Jackrabbit 2!
Nie jest to oczywiście dokładna kopia: mamy znajomy tileset, ale autor nie starał się idealnie odwzorować, klocek po klocku, pierwszego levelu z Clawa, zresztą przeniesienie niektórych elementów (np. przeciwnicy, broń, skarby) do Jazz Jackrabbbit 2 byłoby niemożliwe. Takie wymieszanie obydwu gier sprawia jednak, że poziom jest jeszcze bardziej interesujący.
Aby odpalić level, rozpakuj ściągnięty plik do folderu z zainstalowanym Jazz Jackrabbit 2, uruchom grę i wybierz kolejno opcje New Game -> Single Player -> Home Cooked Levels. Następnie odszukaj Contention na liście poziomów. Dobrej zabawy!
Gdy powstawał Contention, nasza społeczność fanów mogła tylko pomarzyć o tworzeniu poziomów z własnymi tilesetami, dysponując wyłącznie 14 standardowymi. Zmieniło się to oczywiście z premierą moda CrazyHook, który stworzyli Zax37 i cubuspl42. I tak historia zatoczyła koło w 2019 roku, kiedy Pejti wypuścił Xmas with Claw, poziom korzystający z zaimportowanego tilesetu z Jazz Jackrabbit 2, a dokładniej z dodatku wydanego w Polsce jako Zimowe przygody.
Nagranie w wykonaniu samego autora można obejrzeć tutaj. Aby samemu zagrać, wypakuj level (jak każdy inny) do folderu CUSTOM.
Poza przygotowanym przez Techland polskim tłumaczeniem (oraz oczywiście oryginalnym angielskim wydaniem), Claw doczekał się jeszcze co najmniej pięciu innych wersji językowych: hiszpańskiej, japońskiej, niemieckiej, portugalskiej i rosyjskiej. Poniżej zebraliśmy skany i zdjęcia różnych wydań gry, także z tych krajów, gdzie nie została zlokalizowana.
Wersja DVD (udostępnił Randy):
Okładka (przód)
Okładka (tył)
DVD
Karta rejestracyjna (przód)
Karta rejestracyjna (tył)
Amerykańskie wydanie:
Pudełko (przód) --
Pudełko (tył)
Instrukcja
-- Okładka
-- CD
Pierwsze polskie wydanie:
Pudełko (przód) --
Pudełko (tył) --
CD
Polska Drapieżna Edycja (udost. Zuczek):
Pudełko (przód) --
Pudełko (tył) --
CD --
Piłka --
Czapka --
Instrukcja
Rosyjska piracka wersja i oryginalne wydanie (udostępnił woohoo):
Piracka okładka (przód) --
Piracka okładka (tył) --
Piracka płyta
Oryginalna okładka (przód) --
Oryginalna okładka (tył)
Włoskie wydanie (udostępnił SugheroGame):
Okładka (przód) --
Okładka (tył) --
CD
Australijskie wydanie (udostępnił Brad):
Pudełko (przód) --
Pudełko (tył)
Koreańskie wydanie:
Pudełko (tył) --
Okładka (przód)
Węgierskie wydanie (udostępnił EMIYA):
Okładka (przód + tył) --
CD
Hebrajskie wydanie (udost. ShimurIsrael):
CD --
Pudełko + okładka + CD
A na koniec jeszcze skan płyty z innego hebrajskiego wydania gry (udostępnił Smoke).
Jeżeli widzieliście napisy końcowe w angielskiej wersji gry, to pewnie zwróciliście uwagę na zapowiedź jej potencjalnej drugiej części. Ciężko ją przeoczyć, bo jest już w drugiej linijce: be on the lookout for Claw's adventures to continue into the 3rd dimension... Oczywiście żaden trójwymiarowy sequel nigdy nie ujrzał światła dziennego, ale prototyp można przez moment zobaczyć na starym nagraniu z 1999 roku, demonstrującym silnik LithTech.
Jak ujawnił Kevin Lambert z Monolith, istotną rolę miała odgrywać możliwość transformacji pomiędzy kilkoma formami: od małego kotka wdrapującego się po ścianach w niedostępne miejsca, aż po potężnego osiłka, który mógłby nawet niszczyć niektóre elementy poziomu.
Tymczasem pod koniec 2007 roku sequel zapowiedział Techland, jak wiadomo polski dystrybutor pierwszej części. Kapitan Pazur 2 również miał być w 3D, a premierę planowano na kolejny rok (2008). Od razu opublikowano kilka screenshotów, które możecie zobaczyć poniżej:
Screenshot 1
-- Screenshot 2
Screenshot 3
-- Screenshot 4
-- Screenshot 5
O sporym postępie prac świadczy, że planowano już nawet okładkę. Projekt zatrzymały jednak kwestie natury prawnej (konkretnie, jak podał Techland, wygaśnięcie licencji na postać głównego bohatera), a materiały wykorzystano w grze Nikita: Tajemnica skarbu piratów.
Ogłoszony przez Techland Kapitan Pazur 2 nie ujrzał światła dziennego, ale w sierpniu 2006 ukazało się w Polsce nowe wydanie oryginału, zatytułowane Drapieżna Edycja. W zestawie znajdowały się takie dodatki, jak czapka oraz piłka plażowa, a na samej płycie z grą m.in. pirackie tapety. Co więcej, dołączono łącznie dwadzieścia poziomów użytkowników, w tym sporo autorstwa twórców naszej strony. Naturalnie, zaktualizowany został też projekt pudełka, który możecie zobaczyć poniżej:
Pudełko (przód)
-- Pudełko (tył)
-- CD
Bezpośrednio po premierze, Drapieżna Edycja była dostępna w cenie 49 zł. Niestety obecnie zdobycie pudełkowej wersji graniczy z cudem (przynajmniej w rozsądnej cenie), a gra nigdy nie była sprzedawana w cyfrowej dystrybucji.
Claw ma już ponad ćwierć wieku (premiera miała miejsce we wrześniu 1997). Przez ten czas powstało wiele poświęconych grze stron internetowych. Niestety, tylko nieliczne nadal są dostępne w sieci, a szkoda, bo takie witryny jak Finn's Claw Website nie tylko były naprawdę interesujące, ale przede wszystkim stanowiły ważną część historii społeczności fanów.
Ale nie wszystko stracone: dzięki wspaniałej stronie Internet Archive: Wayback Machine możemy odzyskać chociaż część ich zawartości. Obsługa archiwum jest prosta: po wpisaniu adresu poszukiwanej strony i wciśnięciu Enter zostanie wyświetlony widok kalendarza z listą dostępnych kopii (zwykle jest to przynajmniej kilkanaście wersji z różnych dat).
Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, Wayback Machine może posłużyć za "wehikuł czasu", dzięki któremu można sprawdzić, jak przed laty wyglądała np. nasza strona. Od 1996 roku zarchiwizowano, jak podają twórcy projektu, ponad bilion kopii. W ramach Internet Archive dostępne są także oddzielne repozytoria książek, muzyki, wideo, obrazów i oprogramowania.
Pod koniec 2004 roku studio MaxArtists wypuściło wersję Clawa na telefony komórkowe, obsługującą modele Sony Ericsson D750i, F500, F500i, K500, K500c, K500i, K506c, K508c, K508i, K508i, K700, K700c, K700i, K750, K750c, K750i, Z500a oraz Z520i. Oto kilka screenshotów:
Screenshot 1
-- Screenshot 2
-- Screenshot 3
Screenshot 4
-- Screenshot 5
-- Screenshot 6
Mobilna wersja gry zawiera tylko pięć poziomów. Na końcu ostatniego z nich znajduje się boss, przypominający raczej Le Rauxe niż Wolvingtona. Poniżej kompletne nagranie na YouTube, zamieszczone przez KRIPT4:
Level 1
-- Level 2
-- Level 3
-- Level 4
-- Level 5
Tak wygląda natomiast końcowy ekran po przejściu gry.
Dawno, dawno temu, kiedy na oficjalne forum gry regularnie zaglądali jej twórcy, a sklep internetowy producenta (Monolith Store) jeszcze działał, były tam sprzedawane między innymi T-shirty z logo Clawa. Cena koszulki wynosiła 15 dolarów, można też było ją kupić w komplecie z grą za $43 USD (natomiast sama gra kosztowała $35 USD).
O ile grze nie mamy nic do zarzucenia, to T-shirt wygląda co najwyżej średnio. Biały kolor niezbyt komponuje się z nadrukowanym logo, które też prezentuje się dość przeciętnie. Wydaje się, że zdecydowanie lepiej pasowałby tutaj kolor czarny.
Być może zastanawialiście się, kiedy konkretnie we wrześniu 1997 miała miejsce premiera Clawa: piątego, dziewiątego, może trzydziestego? W różnych źródłach można znaleźć wszystkie wymienione daty: która jest poprawna? Odrzućmy tę ostatnią, bo podanie końca miesiąca w praktyce oznacza brak danych o dniu.
Oficjalna informacja prasowa, ogłaszająca dostępność gry na CD/DVD, ukazała się 9 września. Potwierdzają to także zarchwizowane notatki Briana Goble'a na stronie Monolith i plik README.TXT z wersji DVD, datowany na 8 września.
Zamówienia były jednak wysyłane już 5 września (informacja z PC Gamer), co niekoniecznie stanowi sprzeczność (wersja DVD mogła zostać sfinalizowana nieco później, bo nigdy nie była sprzedawana osobno). Ostatecznie odpowiedź zależy od tego, co uznamy za dzień premiery w epoce przed cyfrową dystrybucją. Tym niemniej, 9/9/97 pasuje jak ulał, bo przecież koty, jak powszechnie wiadomo, mają 9 żyć. Gdyby jeszcze Monolith wydał grę dwa lata później...
Popatrzcie jeszcze na poniższą reklamę Clawa:
Wygląda dziwnie znajomo? Zdecydowanie, jeśli kojarzycie Blood, kultowy FPS i pierwszą grę studia Monolith Productions, którą w 1997 roku reklamowano tak. Oba skany w wyższej rozdzielczości można znaleźć na Blood Wiki, którą warto odwiedzić, nawet jeśli nie jest się wielkim fanem: na przykład aby przeczytać bardzo dobry artykuł o historii Monolith.
A propos innych gier Monolith, tajemnicza statua w 12 poziomie to także nawiązanie do Blood, a konkretnie Gill Beast. Shogo: Mobile Armor Division zawiera natomiast level, gdzie celem jest znalezienie zagubionego kota za pomocą znajomo wyglądającej zabawki, która nawet mówi Magic Claw (a główny bohater może ją zatrzymać przez resztę gry). Z kolei w Blood II znajdziemy, obok mnóstwa nawiązań do popkultury, postery Clawa, Shogo i Get Medieval.
Claw i Blood mają jeszcze coś wspólnego: głównym bohaterom obydwu gier głosu użyczył Stephan Weyte, którego kwestie z tej ostatniej wykorzystali wisztom i BorisHR w swoich poziomach: Raid on the Spanish Armada oraz The Poisonous Caves (zdecydowanie wartych polecenia).
DzjeeAr stworzył w 2004 roku poziom, zatytułowany tak samo jak nick autora. Wystarczy spojrzeć na jego mapshot, by zorientować się, że nazwa jest absolutnie nieprzypadkowa. W kolejnych latach znalazł on kilku naśladowców:
I Love Claw! (autor: Zuczek, 2007)
Just Keep Calm (Tylko Spokojnie xD, 2016)
Secret Passages (Artur, 2019)
Claw's Clone (Renganathan, 2020)
Jeśli kiedykolwiek korzystaliście z edytora poziomów, mogliście natknąć się na ślady elementów, które nie znalazły się w końcowej wersji gry. Jednym z nich jest czwarty, plazmowy miecz, który choć figuruje na liście grafik, dostępny ma tylko jeden, ewidentnie tymczasowy obrazek. Jedak z modem CrazyHook nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać własne i tak właśnie zrobił Pejti. Aktualna wersja ma jego plazmowy miecz w komplecie, wystarczy użyć kodu MPPEJTI .
Oprócz zdjęcia płyt CD z przedpremierowymi wersjami gry (patrz wyżej), jej projektant Kevin Lambert zaprezentował jeszcze kilka kolekcjonerskich okazów, w tym dwie minifigurki i zapalniczkę marki Zippo z logo Clawa:
Minifigurka (Claw)
-- Minifigurka (Katherine)
Claw Zippo #1
-- Claw Zippo #2
Jak widać z lewej, powstała jeszcze inna minifigurka Clawa, ale nie mamy niestety żadnych informacji, gdzie i kiedy (ani czy w ogóle) była dostępna. Jeżeli wiesz coś na ten temat, albo masz inne ciekawostki, to oczywiście serdecznie zapraszamy to podzielenia się, najlepiej na serwerze Discord.
Poniżej kolekcja wszystkiego tego, co nie pasowało nigdzie indziej na naszej stronie.
My Claw Story (autor: Randy)
Tapeta Stargate to Paradise (Randy)
Rekord podbić wrogów (Mahesh)
Komiks Claw Forum #1 (Mr Cat)
Komiks Claw Forum #2 (Mr Cat)
Komiks Claw Forum #3 (Mr Cat)
Czy wiesz, że...
- ...aktualny rekordowy speedrun całej gry to już poniżej 38 minut?
- ...rekord z uwzględnieniem 100% skarbów to niewiele ponad 2,5 godziny?
- ...naprawdę da się przejść całą grę bez żadnych obrażeń i to za jednym razem?
- ...kraby z 7 poziomu można podnosić i rzucać, tak samo jak większych przeciwników?
- ...pokonani piraci Red Taila z 7, 8 i 13 poziomu nadal walczą, spadając w dół ekranu?
- ...mewy zawsze widzą i atakują Clawa, ignorując powerup dający niewidzialność?
- ...można za to się ich w ciekawy sposób pozbyć, rzucając w nie innymi wrogami?
- ...główny programista gry i edytora WapWorld to Brian L. Goble (Scorpio)?
- ...silnik, na którym działa Claw nazywa się WAP32 (Windows Animation Package)?
- ...korzystają z niego również dwie inne gry Monolith: Get Medieval i Gruntz?
- ...edytor WapWorld wobec tego też może tworzyć poziomy nie tylko do Clawa?
- ...w wersji DVD, Claw był dołączony do zestawu Creative PC DVD Encore Dxr2?
- ...Monolith został przejęty przez Warner Bros. w 2004 roku?
- ...El Puerto del Lobo to "Port Wilka"?
© 2004-2024 Grey Cat, Zuczek and Teo phil. Site best viewed in 800x600 using Internet Explorer or Firefox.
|