Zawartość

  1. Tryb multiplayer
  2. Korzystanie z VPN
  3. Zakładanie nowej gry
  4. Dołączanie do gry
  5. Rozmowa w trakcie gry
  6. Najczęstsze problemy
  7. Krok po kroku - screenshoty
  8. Jak grać, żeby wygrać?



Tryb multiplayer

Witaj w dziale, który opisuje jak zagrać w Clawa w trybie multiplayer. Zanim zaczniesz, upewnij się, że posiadasz grę w wersji co najmniej 1.3, która wprowadza obsługę TCP/IP. Zalecamy jednak korzystanie z aktualnego wydania moda CrazyHook. Ponadto będzie potrzebna dodatkowa aplikacja VPN, na przykład Hamachi lub Radmin VPN. Aktualnie (2022) społeczność fanów najczęściej używa tej ostatniej.

Korzystanie z VPN

Proces instalacji może się nieznacznie różnić w zależności od wybranego programu VPN (oczywiście kluczowe jest, aby wszyscy gracze korzystali z tego samego), natomiast nie odbiega od większości aplikacji dla Windows. Zwykle konieczne jest potwierdzenie instalacji sterownika wirtualnej karty sieciowej, założenie konta przy pierwszym uruchomieniu, a następnie utworzenie nowej sieci i zaproszenie pozostałych graczy (lub dołączenie do już istniejącej). Dostęp można zabezpieczyć hasłem i warto to zrobić, ponieważ liczba członków jest zwykle mocno ograniczona. Jeżeli poszukujesz więcej osób do gry, możesz odwiedzić nasz serwer Discord i udostępnić tam swoją nazwę sieci i hasło na kanale #multiplayer. Kiedy już umówimy się z kimś na grę, bardzo ważne jest ustalenie, kto będzie zakładał (hostował) grę, a kto się do niej dołączy.

Zakładanie nowej gry

Aby utworzyć nową grę, należy wejść w Tryb Wieloosobowy --> Wyścig (Multiplayer --> Level Racing), a następnie wybrać typ połączenia. Zawsze wybieraj ostatnią opcję - połączenie TCP/IP dla Direct Play. Następnie kliknij OK, po czym zostaniesz przeniesiony do innej tabelki. Wybierz górny przycisk - Tworzenie Nowej Sesji.

Otwiera się kolejne okienko, zawierające sporą liczbę opcji. Jeśli chcesz, możesz zmienić domyślną nazwę gry i ustawić maksymalną liczbę graczy, ale te dwie opcje najlepiej jest zostawić w spokoju. Kolejną rzeczą jest wybór poziomu w który chcecie grać - podaj konkretny numer lub załaduj poziom użytkownika (klikając przycisk Gracza...). Następną ważną funkcją jest wybór trybu gry. Dostępne są trzy opcje.

Zbieraj skarby - konkurencja, w której liczy się zdobycie jak największej ilości skarbów w jak najkrótszym czasie. Nie wystarczy tutaj pędzić prosto do mety, ale nie można też ociągać się ze zdobywaniem skarbów, bo gra kończy się w momencie, gdy jeden z graczy dojdzie do mety. Może więc się zdarzyć sytuacja, w której masz przed sobą wiele skarbów do zdobycia, ale po prostu nie zdążasz ich zdobyć przed zakończeniem gry. Może i jest to trochę niesprawiedliwe, ale na pewno sprawia mnóstwo frajdy :)

Maraton - konkurencja Zbieraj skarby, tyle że odbywająca na kilku poziomach pod rząd. Podsumowanie wyświetlane jest dopiero po ukończeniu ostatniego poziomu.

Najlepszy czas - zwycięzcą zostaje gracz, który najszybciej ukończy poziom. Zdobyte skarby nie mają tu żadnego znaczenia. Przypomina to konkurs Claw Speed Runs Contest, z tym że tutaj rywalizacja odbywa się "na żywo" :)

Pozostało jeszcze ustawienie, czy w grze mają być dostępne zaklęcia. Ich działanie przedstawione jest w dziale Opis Gry. Polecam ich włączenie - gra jest wówczas dużo ciekawsza. Teraz możesz już wybrać OK, po czym zostaniesz przeniesiony do okna czatu. Gdy do gry dołączą twoi koledzy, naciśnij znajdujący się po lewej stronie przycisk Start, a wówczas włączy się wczytywanie poziomu.

Dołączanie do gry

Aby dołączyć do gry, należy wejść w Tryb Wieloosobowy --> Wyścig (Multiplayer --> Level Racing), a następnie wybrać typ połączenia. Zawsze wybieraj ostatnią opcję - połączenie TCP/IP dla Direct Play. Następnie kliknij OK, po czym zostaniesz przeniesiony do innej tabelki. Wybierz dolny przycisk - Wchodzenie do Sesji.

W nowo otwartym oknie wpisz widoczny w oknie Wippien adres hosta (osoby zakładającej sesję) i kliknij OK. Wyszukiwanie dostępnej gry może potrwać dłuższą chwilę. Czasami za pierwszym razem nic nie zostaje odnalezione, wtedy po prostu spróbuj jeszcze raz. Gdy wreszcie zobaczysz na ekranie nazwę gry, zaznacz ją i kliknij środkowy przycisk Dołącz, po czym zostaniesz przeniesiony do okna czatu. Gdy host kliknie przycisk Start, wszyscy zostaniecie przeniesieni do gry.

Rozmowa w trakcie gry

W trakcie gry możemy porozumiewać się z innymi, naciskając Enter i wpisując wiadomość. Nie jest to jednak zbyt wygodny sposób, bo zabiera dużo czasu, a w dodatku w trakcie pisania Claw stoi w miejscu. Lepszym sposobem jest skorzystanie z opcji Edycja Makr widocznej w menu gry wieloosobowej. Dzięki niej możemy przyporządkować najczęściej używane komentarze klawiszom funkcyjnym od F2 do F8. Oczywiście ustawianie makr nie jest obowiązkowe.

Najczęstsze problemy

W przeszłości często zgłaszanym problemem był czarny, a przez to zupełnie nieczytelny interfejs w trakcie zakładania lub dołączania do gry w trybie wieloosoobowym. Na szczęście aktualna wersja z modem CrazyHook nie sprawia już takich kłopotów. Jeżeli jednak z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz z niej korzystać, pozostawiamy poniższe screeny: w ostateczności możesz po prostu zapamiętać układ przycisków albo nawet wydrukować sobie odpowiednie obrazki.

Krok po kroku - screenshoty

ZAKŁADANIE NOWEJ GRY:

Zawsze wybieraj połączenie TCP/IP.



Kliknij górny przycisk.



Kiedy ustawisz wszystkie opcje, kliknij OK.



Gdy wszyscy dołączą do gry, wciśnij przycisk Start, aby rozpocząć zabawę.

DOŁĄCZANIE DO GRY:

Zawsze wybieraj połączenie TCP/IP.



Kliknij środkowy przycisk.



Wpisz adres Wippien osoby zakładającej grę.



Zaznacz znalezioną grę i kliknij środkowy przycisk.



Poczekaj na rozpoczęcie gry przez osobę, która ją założyła.



Jak grać, żeby wygrać?

Proximity jakiś czas temu przygotował na forum krótki poradnik dotyczący gry w trybie wieloosobowym. Zamieszczamy go teraz na naszej stronie. Autor doskonale wie o czym pisze, a jeśli macie co do tego jakieś wątpliwości, to sami spróbujcie z nim zagrać... ;)


Drabinki w górę: W celu szybszego wspinania się po drabinach zrezygnujcie z klasycznego sposobu, czyli używania wyłącznie strzałki w górę. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest "skakanie" po niej. W momencie kiedy Claw podskoczy, starajcie się wyczuć kiedy osiągnie maksymalną wysokość. Wtedy złapcie się drabiny. Czynność powtarzajcie dopóki nie dostaniecie się na samą górę.

Drabinki w dół: Schodzenie po drabinie jest jeszcze prostszym działaniem niż wchodzenie na nią. Zamiast z niej korzystać, po prostu swobodnie opadajcie. Musicie jednak wiedzieć co znajduje się na dole. Może się okazać, że wylądujecie na kolcach czy też w wodzie.

TogglePeg: Jest to powiedziałbym szczegół, czasami jednak naprawdę może uratować Wam tyłek. Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest TogglePeg. Jest to logika znana prawie każdemu kto pracuje w edytorze, oznaczająca znikający i pojawiający się klocek. Szybko pędząc lepiej zaczekać aż obiekt pojawi się ponownie niż ryzykować nieprzemyślanym skokiem. Niekiedy mamy wrażenie, że dopiero się pojawia kiedy w rzeczywistości właśnie znika. Można zauważyć to na przykład odnawiając się przy checkpoincie, w którego pobliżu znajduje się jakiś peg (jednym z takich miejsc jest pierwsza flaga po drugim punkcie zapisu w poziomie dziesiątym).

Tab: Podczas rozgrywki w multiplayer jest możliwość używania klawisza TAB, który służy do podglądania innych graczy. Każde następne jego naciśnięcie pokazuje kolejną osobę. Wrócić do swojej postaci można poprzez poruszenie się lub przewinięcie tabulatorem. Średnio przydatna opcja, ale chyba warto wiedzieć gdzie znajduje się nasz przeciwnik.

Wrogowie i skrzynie: Bardzo prosta czynność polegająca na lekkim podskakiwaniu podczas zabijania wroga czy niszczenia skrzynek. Zapobiega to zatrzymywaniu się Clawa w miejscu.

Szybki bieg: Inaczej Running Leap. Należy ograniczać swoje skoki i co najważniejsze nie zatrzymywać się. Osiągnięcie RL trwa do trzech sekund. Szybkie bieganie nie sumuje się z myszą.

Premia: Za dotarcie do końca jako pierwsi otrzymujecie skromną premię pod postacią 5.050 punktów. Ciekawą rzeczą okazuje się to 0.050 punktów, ponieważ w grze nie ma takiego skarbu, który byłby mniej warty niż 0.100. Dlaczego tak jest? Tego się raczej nie dowiemy.

Używanie broni: W grze poza podstawową szablą oraz możliwością kopania i bicia występuje kilka innych rodzajów broni. Trzy najbardziej charakterystyczne to: magiczny pazur, pistolet oraz dynamit. Pierwsze z nich załatwia każdego w linii prostej. Nielogicznym rozwiązaniem jest więc unicestwianie tym pojedynczo rozmieszczonych przeciwników. Pistolet przydaje się do zabijania takich celów jak: mewy, szczury lub kameleony. Dynamitu w zasadzie nie warto używać do likwidowania wrogów, jest za to przydatny do skracania sobie drogi. Wymaga to niestety dużej wprawy, a nieudane próby są równoznaczne ze stratą cennego czasu (trik z dynamitem został opisany przez Teo phila w dziale Tips & Tricks). Co do beczek z prochem, całkowicie je odradzam. Akcja toczy się bardzo szybko, a wykorzystanie jednej takiej beczki trwa całe wieki. Nie sposób pominąć także specjalnych, zaklętych mieczy, które właściwie zastępują nam magiczny pazur. Trzeba jednak uważać żeby nie strącić nimi przez przypadek cennych skarbów na kolce lub wodę.

End life: Bardzo przydatna rzecz. Daje nam możliwość ukatrupienia Clawa w dowolnym momencie. "End life" ma sens tylko wtedy, gdy mamy zapisaną grę przy którymkolwiek checkpoincie. Możemy posłużyć się tym na przykład do szybszego wydostania się ze skrytki, którą już zdążyliśmy opróżnić (oczywiście jeśli położenie checkpointa jest dla nas korzystne).

Klątwy w "Treasure Hunt": Grając na skarby warto zabiegać o kilka wymienionych klątw: śmierci, zamrożenia, magii i najważniejszą, klątwę skarbów. Klątwa śmierci użyta w dobrym momencie może pozbawić przeciwników szansy zdobycia czasem olbrzymiej liczby punktów. Zamrożenie sprawia, że wszyscy oprócz Ciebie nie mogą poruszyć się przez pięć sekund. Chociaż rywale niekoniecznie muszą przez to zginąć, to jednak warto się pofatygować. Klątwa magii pozbawia resztę graczy części ładunków magicznego pazura. Oznacza to, że będą musieli walczyć szablą i pistoletem co jest niewygodne w szybkich pojedynkach. Klątwa skarbów to prawdopodobnie najcenniejsza klątwa ze wszystkich. Redukuje sporą ilość punktów zdobytych przez oponentów. Jest niezwykle pożądana. Gracze często rezygnują z wielu skrytek aby tylko ją zdobyć.

Klątwy w "Race": W wyścigach interesują nas w zasadzie tylko dwie klątwy, a mianowicie śmierci i zamrożenia. Zdobycie którejś z wymienionych klątw oznacza prawie że pewną porażkę całej reszty. Niestety, jako że staramy się o jak najlepszy czas, to nie wolno nam zapuszczać się praktycznie do żadnych skrytek, w których zazwyczaj możemy je znaleźć. Klątwy muszą być umiejscowione na naszej trasie, a zapewniam, że nie ma wielu takich miejsc w grze.


© 2004-2024 Grey Cat, Zuczek and Teo phil. Site best viewed in 800x600 using Internet Explorer or Firefox.